Avatud: E-N: 9-17:00; R: 9-15:00
KVALITEETSED TOOTED, PERSONAALNE TEENINDUS, MÕISTLIKUD HINNAD, KIIRE TARNE!

Sisekujunduse stiilide kirjeldused: RETRO, KLASSIKA, FUNK

Nii nagu kunstis, muusikas ja moes eksisteerivad erinevad stiilid, nii on neid ka sisekujunduses hulganisti. Viimaste aastate eestlaste üks lemmikuim sisekujunduse stiil on kindlasti skandinaavialik, aga selles artiklis puudutame hoopis retrot, klassikat ja funki. Ehk leiad siit midagi uut!

Retro sisekujunduse stiil

Retro elutuba. Fotograaf Lisbet Spörndy

Retro sisekujunduse stiil

Retro sisekujunduse stiil hõlmab mitut aastakümmet ja seda mõistet kasutatakse peaaegu kõigi sisekujunduste kirjeldamiseks, mida mõjutavad trendid ja stiilid minevikust. Ja kuigi see määratlus tähendab, et peaaegu igat ajastut võiks pidada “retroks”, kasutatakse seda mõistet siiski sagedaimini 1950ndate, 60ndate ja 70ndate kohta.

Retro on tavaliselt lõbus ja elav, tuues ruumi erksaid värve, ümarat kuju ja julgeid mustreid. Mõelge tagasi 60-ndate kangastele ja tekstuuridele ja mõistate kohe, kuidas oma ruumi selles stiilis dekoreerida.
Niisiis, kuidas tuua oma koju retro stiili? Vaatame mõningaid tähtsamaid elemente:

1. Mööbel

Retro stiilis mööbel on abstraktne ja iga mööblitükk võitleb ruumis tähelepanu keskpunkti eest. Erilise ja sujuva kujuga mööbel, mis on tihti poleeritud pinnaga. Diivanid on laiad ja piklikud, värviliste kangastega. Puidust või kroomitud jalad on üks peamisi tunnusmärke kõikidel esemetel.

2. Värvid

Üks lihtsamaid viise, kuidas tuua ruumi retro-tunnet, on valida retrovärvid. Õnneks pole seda raske teha.
Avokaado roheline on siiani kõige populaarseim retro värvivalik, millele järgneb sinepikollane ja pruun, must, valge ja punane kombinatsioonidena. Lisaks sellele on roosa suurepärane lisand retro kujundusele. Ära üllatu, kui leiad asju, mis on erkoranžid, rohelised, indigo-sinised ja kollased.

3. Tekstiilid

See on üks põhilisi kujundamise võtmeid retro stiilis. Olulised on kaunistustega vaipkatted, siledad plastmaterjalid ja velvet. Pea meeles, et kõik on julge, nii et ära karda tekstuure. Mida rohkem seda parem.

Retro sisekujunduse stiil kombineerib erinevad kujundid, tekstuurid ja värvid, et luua väljavaade, mis on sama ainulaadne kui see ajastu. Retro mööbel on vastupidav, kasulik ja äärmiselt praktiline ning funktsionaalne. Retro stiili loomine nõuab tähelepanu ja eeltööd.

Klassikaline sisekujunduse stiil

Tänane kodusisustaja suudab tänu arvukatele eeskujudele kas või kinnisilmi luua põhjamaise interjööri, kuid klassikalise, ajatu ja trendide muutumise tuules püsima jääva interjööri loomine on juba keerulisem. Klassikaline sisekujunduse stiil on aegumatu ning selle loomisel tuleb tähelepanu pöörata elementide kvaliteedile.
Samas tasuks sisekujundust valides sellele lahendusele kindlasti mõelda, sest tänapäevases ületarbimisühiskonnas on see värskendavalt püsiv. Puudub oht, et peaksid mõne aasta pärast kõik ümber kujundama. Vaatame selle stiili põhilisi elemente:

1. Mööbel

Klassikalises stiilis mööbel on tavaliselt kvaliteetsemast ja tugevamast materjalist; näiteks kasutatakse täispuitu, väärispuitu, metalli ja klaasi, mis teevad toote hinna kõrgemaks. Mööbel on alati funktsionaalne, mugav ning ilma liigse kujunduseta. Sageli on puitmööbel lakitud, mis muudab ruumi õhuliseks ja graatsiliseks.

2. Värvid

Klassikalises stiilis tuleks vältida erksaid toone. Kõik kasutatav toonid tuleks valida rahulikud, neutraalsed, et atmosfäär mõjuks lõõgastavalt. Viimistlusmaterjalide, mööbli ja tekstiilide kõige sagedamini kasutatav värv on oliiviroheline, beež, helesinine ja kullavärv. Samuti kõik pruunid toonid, ilma et ruum mõjuks süngelt ja tumedalt.

3. Tekstiil

Klassikaline sisekujunduse stiil tuub tuppa kangad nagu brokaat, satiin, siid ja ka velvet. Põrandad on sageli kaetud kallite käsitsi valmistatud vaipadega. Kangad on äärmisel juhul tagasihoidliku mustriga – näiteks ruudud ja triibud. Polsterduses ja tekstiilides kasutatakse sageli sinist, sinist-rohelist ja liivavärvi.

sisekujunduse stiil moderne klassika

Klassikaline elutuba. Pilt: inspirationdesignbooks

funk sisekujunduse stiilis villa

Olev Siimani Funk villa Pärnus. Fotograaf: Terje Ugandi

Funk sisekujunduse stiil

Funktsionalism tähendab seda, et disain on eelkõige suunatud hoone või igapäevase objekti praktilistele, utilitaarsetele kasutusviisidele, nii et eesmärk ja funktsionaalsus on ülimuslikud esteetiliste põhimõtete suhtes.
Ajalooliselt on termin seotud 20. sajandi esimesel poolel kaasaegse arhitektuuri ja tootearendusega. Selle aja hüüdlauseks sai arhitekt Louis Henry Sullivani avaldus, et “vorm järgib funktsiooni”. See kujutab nägemust, et ilu arhitektuuris ja tööstusdisainis on vastava funktsiooni tulemus. Funk ongi ratsionaalne sisekujunduse stiil, mis rõhutab eesmärki ja eelistab geomeetrilisi kujundeid.

1. Mööbel

Funk mööbli eripäradeks on lihtsus, vaoshoitus ja kirevate toonide puudumine. Seda hinnatakse mitte välimuse vaid universaalsuse tõttu.
Sisustuselemendid eristuvad oma võime poolest transformeeruda absoluutselt teise otstarbega esemeteks. Funktsionalismi tuntud esindajateks on praktilised diivanvoodid, tugitoolvoodid ja ka mitme erineva lahtriga liigutatavad lauad. Funk stiilis mööbel eristub ka oma mugavuse ja mahutavuse poolest. Igal mööblitüübil on mitte üks, vaid mitu erinevat kasulikku funktsiooni. See annab võimaluse sisustada ruumi ergonoomiliselt, et vastata kõigile kaasaegse inimese elurütmi nüanssidele.
Funk mööblil on üks põhimõte – funktsionaalsus ületab vormid. Selles stiilis on kõik minimalistlik.

2. Värvid

Värvigamma on alati väljapeetud vaid külmades toonides – helesinine, helehall jne. Selle stiili juures ei saa olla soojasid ega elurõõmust küllastunud toone. Kuna selles stiilis oli oluline eelkõige funktsionaalsus, siis värvidele ja kaunistamisele ei panda suurt rõhku. Värvid peaksid olema nn taustaks või funktsionaalsed ning mitte esilekerkivad.

3. Tekstiil

Selles stiilis teostatud diivanid ja tugitoolid on tihtipeale valmistatud karedast nahast. Pinnad eelistatavalt dekoreerimata ning ilma mustriteta. Kanga eesmärk oli pigem spetsiifilisus kui varieeruvus. Kangas peab vastama igapäeva vajadustele – lihtne hooldada ja ladustada. Kõik peab olema funktsionaalne.

VEEL ARTIKLEID