Avatud: E-N: 9-17:00; R: 9-15:00
KVALITEETSED TOOTED, PERSONAALNE TEENINDUS, MÕISTLIKUD HINNAD, KIIRE TARNE!

Keraamiliste plaatide puhastamine, hooldus ja kaitsmine

keraamiliste plaatide puhastamine
Cameron Carlson/iStock

Keraamiliste plaatide puhastamine võib tunduda kohati lihtne aga teiselt ka keeruline ülesanne, eriti kui tegemist on katlakivi või määrdunud vuukidega. Et keraamilised plaadid säilitaks oma esialgse välimuse tuleks esmalt selgeks teha, milliste plaatidega on tegemist  (keraamilise, portselan, marmor jne). Õigete vahendite kasutamisel säästate oma aega ning tagate plaatide kauni välimuse aastateks.

Enne alustamist tee kindlaks, kui suur on puhastusvahendi pH. Kui pH jääb alla seitsme, siis on tegemist happelise vahendiga, millega on hea eemaldada lubja ehk katlakivi plekke. Aluseliste vahendite pH on üle seitsme, need vahendid on tõhusad rasvase mustuse eemaldamiseks.

Loe millised on parimad vanni puhastuse vahendid ning avasta kodukeemia alternatiivid dušinurga puhastamiseks.

Vuukide puhastamine

Plaaditud pindade puhastamist alustatakse tihti vuukide pesemisega. Ent vuugid ei ole kaugeltki nii vastupidavad kui plaadid. Liiga kõva nühkimise tagajärjel võib vuukide pind rabedaks muutuda. Vuukide puhastamiseks ei tohiks kasutada teras- või messingharja. Poodidest võib leida spetsiaalseid vuukide puhastamiseks mõeldud harju.

Vuugisegud annavad aluselise reaktsiooni, mistõttu loogiliselt mõeldes peaks happeline pesuaine halba tegema. Ent vuukide puhastamiseks mõeldud ained on peaaegu eranditult happelised.

Happeliste ainete kasutamisel on riskid, aga nende kasutamiseks on ka oma põhjused. Kui leelisene pesuvahend eemaldab rasva ja suurema osa muust mustusest, siis katlakiviplekkidest saab lahti vaid happelise aine kasutamisel.

Kui vuugipuhastusvahendi kasutusjuhendis on kirjas lühike toimimisaeg, siis on sellel oma põhjus. Piisavalt lühike kontakt pinnaga võtab mustuse lahti, kuid ei riku vuugitäidise pinda.
Kindluse mõttes võib vuugid lõpuks veel leelise ainega üle pesta, et võimalikud happejäägid neutraliseerida.

Looduskivi, marmori, ja keraamiliste plaatide puhastamine

Kui looduskivi- või keraamiliste plaatide pind on heas korras ja mustusel ei ole lastud materjali sööbida, on nende pindade puhastamine üllatavalt lihtne. Tavakoristamiseks piisab üldpuhastusvahendist. Soovituslik on looduskivi- ja plaatpindu regulaarselt, korra nädalas või paari jooksul puhastada, vältides nii tugevatoimeliste puhastusvahendite kasutamist.

Plaatide puhastamisel tuleks hoiduda asjatu koormuse rakendamisest keraamilistele ja kivipindadele. Isegi kui leelisene aine otsest kahju ei tee, siis pole mõtet lasta sel asjatult poorsetesse pindadesse imenduda, kust seda ei pruugi loputamisega täielikult välja saada. Soovituslik on pinnad enne süvapuhastusaine kasutamist puhta veega märjaks kasta.

Tugevalt leelisesed (nagu ka happelised) ained ei sobi kõigi looduskivipindade puhastamiseks. Kodudes leidub neist põhiliselt vaid marmorit, nimelt poleeritud marmorit, mis võib leelisese ainega pesemise tagajärjel läike kaotada.

Portselan plaadid on üldiselt väga hea puhastatavusega. Neid plaate võib vajadusel puhastada (kontsentreeritud) lahustite ja keemiliste puhastusvahenditega. Portselan keraamilised plaadid on vastupidavad alustele ja hapetele ka suure kontsentratsiooni korral (välja arvatud vesinikfluoriidhape).
Nende plaatide puhul ei tohiks kasutada abrasiivseid küürimiskäsnasid ja mehhaanilisi puhastuskettaid!

Igapäevase hoolduse korral tuleb jälgida, et poleeritud pinna korral tuleb põrandat pesta tavalise rasvadevaba, kergelt happelise puhastusainega (näiteks One System katlakivieemaldi kontsentraat), vältides igasugust vaha sisaldavaid või läikimist tõstvaid aineid/ lisandeid.

Keraamiliste plaatide kaitsmine

Õnneks on võimalik määrdumist ennetada, töödeldes poorseid looduskivi- või keraamiliste plaatide pindu  spetsiaalsete kaitseainetega. Mõistlik oleks teha seda kohe pärast paigaldamist, nii kindlustad nende pikaealisuse ning vähendad koristustundide arvu. Kiviplaatidele leiatd meie e-poest Nano kaitsevahendi, mis takistab plekkide imbumist pinda. Keraamiliste plaatide kiire määrdumise eest kaitseb Nano klaasi ja keraamika komplekt.

Plaatide ja vuukide kaitsevahendiga katmine ei päästa tavapärasest koristamisest, küll aga väheneb märgatavalt süvapuhastuse vajadus. Kaitsekihti uuendatakse alles poole aasta kuni paari aasta pärast, sõltuvalt kasutatavast ainest ja töödeldavast pinnast.

LOE VEEL VANNITOABLOGIST: