Kivivann või akrüülvann, kumba valida? Ideaalse vanni valimisel on rohkem kui paar asja, mida peaks enne lõpliku otsuse tegemist arvestama. Lõppude lõpuks soovime, et vann oleks pikaealine ning kvaliteetne. Valimisel mängivad rolli mitmed asjad – suurus, kuju, funktsioonid, kõrgus ja lõpuks muidugi materjal. Paljud inimesed ei arva, et viimane oleks vanni valimisel olulisim, aga tegelikult võib materjal olla just üks olulisemaid aspekte vanni juures. Selles artiklis analüüsimegi kahte materjali – akrüüli ning (komposiit)kivi. Toome välja millised on mõlema materjali eelised ning puudused, et saaksite langetada parima valiku lähtudes oma vajadustest.
Kivivann vs akrüülvann – kumb on parem
Kivivann
Tegemist ei ole üliraske kivikamakaga. Kivivannide tootmiseks kasutatakse valget marmorit, mis purustatakse ja segatakse erinevate komposiitmaterjalide ja vaikudega, moodustades lõpuks ühtlase massi. Saadud mass valatakse vormi ning kivistatakse. Tulemuseks on uskumatult atraktiivne ja stiilne paari sentimeetri paksuste visuaalselt nauditavate seintega vann, mis on oma tugevuselt isegi veelgi vastupidavam, kui looduslik kivi. Lintmani tootevalikus olevad kivivannid on erinevatelt tootjatelt ning nende koostis erineb.
Kivivannid ei ole ainult eksklusiivsed disainelemendid, need on ka praktilisest seisukohast väga head, sest kivimass akumuleerib paremini sooja ning on keha vastas meeldivam, kui plastik. Lisaks on kivivannid stabiilsemad kui akrüül vannid, mis ajajooksul võivad hakata amortiseeruma ning nagisema.
Kivivann ei ole lõppkokkuvõttes akrüülvannist palju raskem. Olenevalt tootjast kaalub kivivann keskmiselt 60 – 150 kg ning arvestades vannis olevat vee hulka ja inimeste enda kaalu, moodustab vanni raskus siiski koguraskusest vaevalt veerandi.
Kivivanni eluiga on uskumatult pikk ning vajadusel on seda lihtne värskendada või remontida. Vanni pind on siidine, pakkudes täisväärtuslikku vanninaudingut.
Materjal on vastupidav välistele keskkonnamõjudele ning kvaliteetset kivivanni ei tohiks kahjustada ka UV-kiirgus. Materjali eeliseks on ka keskkonnasõbralikuks (materjal on 100% taaskasutatav) mis loob kõrge tarbimisväärtuse. Komposiitkivim on oma hinna ja kvaliteedi poolest parim vannimaterjal.
Millal otsustada kivivanni kasuks: Ehitate uut vannituba ja soovite väga vastupidavat toodet, mida oleks mõnus kasutada ning mis täiendaks vannitoa sisekujundust.
Kivivanni plussid:
+ Ülimalt vastupidav
+ Keskkonnasõbralik
+ Siidine pind
+ Väga stabiilne
+ Akumuleerib sooja
+ Hea puhastada
+ Õhukesed jooned (säästab ruumi)
+ Hea hinna ja kvaliteedi suhe
+ Pikk garantiiaeg
Kivivanni miinused:
– Kõrgem hind võrreldes plastikvanniga
– Paigaldus on veidi raskem kuna vann kaalub rohkem
Akrüülvann
Akrüülvann saadakse kombineeritud materjalidest, näiteks naftakeemiatoodetest, stabilisaatoritest, vaikudest, täiteainetest ja sobivatest värvainetest, mis seejärel kuumutatakse ja vormitakse vanni kujuks ning tugevdatakse lõpuks klaaskiuga.
Akrüül on vannimaterjalina uskumatult populaarne. Sellel materjalil on loomulikku soojust ning see on ka suhteliselt odav ja vastupidav. Need vannid on hõlpsasti hooldatavad, kuna pind on mittepoorne, muutes selle tänapäeva majapidamistes kindlaks lemmikuks.
Akrüülvannide suurimaks eeliseks on nende kergus, mistõttu on need ideaalsed vanematesse majadesse mille kandetalad ei kannata suuri raskusi.
Akrüülvannide puhul aga juhime tähelepanu erineva materjali kvaliteedile. Nimelt on kasutusel mitmeid erinevaid plastikutüüpe ning hoiduda tasuks sinaka varjundiga valgest plastikust, kuna selle puhul on tavaliselt tegemist odavama “ABS plastikuga”, mis on oma koostiselt oluliselt erinev klassikalisest akrüülist. Selle vastupidavus ja tugevus on oluliselt viletsam ning see materjal peab ka ajale halvemini vastu. Kvaliteetne akrüül on vastupidavam ning ei muuda oma värvi ka päikesevalguse käes. Ehk siis eelistage “kreemjat” ja lihtsalt “valget” akrüülist vanni, sest need on kvaliteetsemad. Kõik Lintmani poolt müüdavad vannid on kvaliteetsed akrüülvannid.
Akrüülvanni eelised:
+ Soodne
+ Kaalult kerge
+ Lihtne paigaldada
Akrüülvanni miinused:
– Võib ajajooksul hakata “nagisema” ning amortiseeruda
– Ei akumuleeri sooja (ehk vee temperatuur langeb kiiremini)
– Kunstlik materjal (keemiline koostis)