Avatud: E-N: 9-17:00; R: 9-15:00
KVALITEETSED TOOTED, PERSONAALNE TEENINDUS, MÕISTLIKUD HINNAD, KIIRE TARNE!

Nõuandeid köögi plaatide valikul

Küsimusele, millised on parimad köögi plaadid, ei ole lihtsat vastus. Plaatide valimisel on oluline võtta arvesse mitmeid tegureid, mis ulatuvad üldisest stiilist kuni spetsiifiliste plaatide omadusteni.

1. Võta arvesse ruumi eripära

Kui hakkad valima kööki põranda- ja seinaplaate, siis tuleks arvestada ruumi eripäraga. Pea meeles järgnevaid aspekte:

  • keraamilised plaadid võivad köögis kokku puutuda erinevate temperatuuridega;
  • plaatide sagedane kokkupuude mustuse, rasva ja veega;
  • põrandaplaatide kiire hõõrdumine;
  • plaatide kokkupuude kodumajapidamises kasutatavate keemiaga;
  • mehaanilise kahjustuse võimalus.

Kuna köögi pinnad on pidevalt veega kokkupuutes, on põrandale ja ka seina oluline valida materjal, mis on niiskusele vastupidav. Eelnevatele teguritele keskendudes on selge, et eelkõige põrandaplaadid peavad olema vastupidavad, libisemiskindlad ning neil peab olema sobiv välimine kate. Jälgi põrandaplaatide valimisel nende kulumisklassi ning karedusastet. Plaatide omadustest saad lisaks lugeda Lintmani blogist.

2. Kaalu erinevaid materjale

Köögi põrandaplaadid peavad olema vastupidavad, kulumiskindlad ja paksemad kui seinaplaadid. Tihtipeale saab põrandaplaate kasutada ka seinas, aga vastupidine ei ole soovituslik, sest seinaplaadid ei ole põranda jaoks piisavalt tugevad. Põrandaplaatide, ja ka seinaplaatide, valimisel kaaluge erinevaid materjale ning võtke arvesse nende erinevaid omadusi:

  • Keraamika. Neid plaate on saadaval mistahes värvis, läikivaid või matte, sileda pinnaga või reljeefseid, mustriga või mustrita.
  • Portselanplaadid. On tugevamad kui keraamika ning on vähem poorsed, mistõttu on nad vastupidavad niiskusele. Just tänu oma tugevusele on need plaadid ideaalsed põrandale.
  • Looduslik kivi. Tihti on selleks marmor – see on kallis ja libe materjal, ent äärmiselt elegantne ning tugev.

Levinuimad köögi plaadid on oma laia valiku tõttu tavalised keraamilised plaadid. Omaduste poolest võidab aga portselan, kuid see on kallim ning raskem. Seinaplaatide materjali valimisel võtke arvesse nende pinnaviimistlust, sest sellest oleneb nende puhastamise lihtsus. Erinevate plaatide kohta saate lisaks lugeda siit.

3. Silmatorkavad köögi plaadid erinevates värvides

Köögi üldilmet mõjutavaks detailiks on kindlasti seinaplaadid. Hoolikalt valitud köögi tagasein on oluline sisustuselement. Kirjud ja rõõmsad toonid panevad kahvatu mööbli särama, lihtsate ja vaoshoitud plaatidega saab jälle mahendada liiga domineerivat mööblit. Kontrastse vuugiga saad seinaplaatidele anda erilise mulje. Tume vuuk kahvatute plaatide korral paneb plaadid rohkem silma paistma. Plaatidega ühte tooni vuuk loob ühtlasema ning terviklikuma mulje, ent võib mõjuda isikupäratult. Heledad seinaplaadid võivad aidata ruumil näida suuremana jne. Vali endale meelepärane stiil ja värv ning ära karda olla loominguline.

Kollased plaadid köögi seinas

Pilt – cocokelley.com

rohelised köögi plaadid seinas

Pilt – Pinterest.com

4. Arvesta, et erinevad viimistlused mõjuvad erinevalt

Nii seina- kui ka põrandaplaatidel on erinevad viimistlused – tekstuuriga, läikiv, matt või mustriga. Kõik need plaadid mõjuvad väga erinevalt. Tekstuuriga plaadid on libisemiskindlamad kui siledad plaadid ja sobivad ideaalselt köögi põrandatele. Tekstuuriga plaadid seinas mõjuvad mänguliselt. Läikivad plaadid sobivad suurepäraselt köögi tagaseina, kuna sile pind muudab need hõlpsasti puhastatavaks. Matid plaadid sobivad tõeliselt hästi kaasaegsesse kööki nii põrandale- kui seina. Mustriga plaate võib leida mistahes kujundustega ning need on heaks kaaslaseks tagasihoidlikule mööblile ning toovad ruumi eripära.

Läikivad plaadid seina, mustrilised põrandal

Pilt – ctdtiles.co.uk

Tekstuursed köögi põranda plaadid

Pilt – veronagroup.co.uk

5. Kasuta erinevaid plaadi formaate

Tänapäeval ei pea ainult piirduma klassikalise 10×10 plaadiga seinas ning 30×30 plaadiga põrandal, sest tehnoloogia lubab luua väga erisuguseid keraamilisi plaate. Näiteks silmapaistvate heksagoonaalsete plaatidega saad luua tagaseina mängulise ülaosa. Metrooplaatidega saad tänu nende kumeratele servadele panna valguse köögis mängima ning luua ka klassikalise kalasaba mustri.

Hexagon köögi plaadid

Pilt – etsy.com

Heksagoon köögi plaadid

Pilt – digsdigs.com

Metrooplaadid köögis

Pilt – aegisfilmsales.co

Metrooplaadid köögis

Pilt – toppstiles.co.uk

Mosaiikplaatidega saad kööki tuua erilisust ning luua köögile särava fookuspunkti. Nende paigaldamisel tuleb aga arvestada rohkete vuukidega, mis võib raskendada nende puhastamist. Võid kasutada ka mistahes teisi formaate (ovaali, kolmnurka, nn arabesque seinaplaate), et tuua kööki omapära.

Ovaalsed mosaiikplaadid

Pilt – capietra.com

Kolmnurk mosaiik tagasein

Pilt – curbly.com

Arabesque seinaplaadid

Pilt – ishandchi.com

Arabesque seinaplaadid

Pilt – backsplash.com

6. Köögi plaatide valimisel ole julge

Tihti peale püüame kõiki asju liialt sobitada, ka seina- ja põrandaplaate. Kui soovid kööki nii seina kui ka põrandale paigaldada keraamilised plaadid, siis ära püüa neid liialt agaralt ühte tooni ja mustrisse sobitada. Selle asemel planeeri värvikontrasti nii, et köögi plaadid täiendaksid üksteist ja looksid koos mööbliga silmapaistva terviku.

Messingu värvi seinaplaadid ning mustvalge põrand

Pildid – pinterest.com; homecnb.com

Messingu värvi seinaplaadid ning mustvalge põrand1
Kontrast põranda ja seina vahel

LOE VEEL VANNITOABLOGIST: