Lastega vannitoa jagamine võib olla igapäevane proovilepanek. Lapsesõbralik vannituba vajab erilahendusi ja erimõõtmetes asju. Siin on mõned näpunäited, kui plaanite perevannituba või otsite lihtsalt võimalusi oma praeguse vanni lapsesõbralikumaks muutmiseks.
Lapsesõbralik vannituba
1. Varustage vannituba väikese trepiga
Kui alles planeerite vannituba, siis võimalusel kujundage vannitoamööbel nii, et seal oleks välja tõmmatav aste, et laps ulatuks iseseisvalt käsi ja hambaid pesema.
Kui viimast ei ole teha võimalik, siis varustage vannituba väikese trepiga/astmetooliga. Nii hoiate enda aega kokku ning laps õpib iseseisvust.
Sisseehitatud aste. Pilt: pinterest.com
Astmetool. Pilt: ikea.com
2. Lapsesõbralik vannituba vajab värvi
Vannitoa elavamaks ja lastele atraktiivsemaks muutmiseks võite vannitoa plaatida või värvida erksamates värvides või pange seinale kleebised. See aitab lapsel pesemise ajal rohkem lõõgastuda, kuna keskkond on sõbralikum ja säravam. Värve on lihtne tuua vannituppa ka vaid aksessuaaridega – dušikardina, vaipade või seebidosaatorite näol. Nii on neid lapse kasvades lihtne välja vahetada.
Pilt: stylebyemilyhenderson.com
Pilt: behance.net
Seinaplaat Blaze Blue Mix. Lintman.ee
Seinaplaadid Freestyle Colour. Lintman.ee
3. Valige kvaliteetsed termostaatsegistid
Kvaliteetne segisti ei ole vaid disainielement, see on ka oluline nii teie endi kui ka laste ohutuse seisukohast. Õnneks on paljudel segistitel blokeerimisnupp, mis takistab kuumema kui 38° C vee iseeneslikku sisse lülitumist. Blokeerimisnupu käsitsemine nõuab lastelt keeruliste liigutuste sooritamist, seetõttu on põletuse oht välistatud.
Põletusvastane funktsiooniga vihmadušš. Lintman.ee
Termostaatsegisti Pure 38. Lintman.ee
Libisemisvastane teip. Pilt: Tesa.com
Vannimatt. Pilt: Ikea.com
4. Libisemisvastane matt
Aseta vanni ja dušikabiini libisemisvastane matt. Tihti juhtuvad vannitoas õnnetused just vanni ja dušinurka sisenedes või sealt väljudes. Hea oleks paigaldada ka vaip või matt vanni/dušinurga ette. Libisemisvastane matt dušinurgas või vannipõhjas aitab tunda ennast vannitoimingutes kindlamalt ja turvalisemalt.
Kui mati mõte ei meeldi, siis tänapäeval leidub ka spetsiaalseid teipe, mida vannitoa põrandale või dušinurka püsivamalt paigaldada.
5. Elektrilised seadmed
Kui kasutate vannitoas elektriseadmeid, eriti fööni ja pardlit, eemaldage need kindlasti pistikust ja hoidke neid kättesaamatult kapis, kui neid ei kasutata. Samuti laske paigaldada spetsiaalsed vannitoa seinakontaktid (maapinna rikkevoolukatkestused), mis vähendavad elektriliste vigastuste tõenäosust, kui seade kukub kraanikaussi või vannivette. Või paigaldage kontaktid sahtlisse, et need oleks lastele varjatud.
Pistikupesa sahtlisse. Lintman.ee
Pistikupesa kappi. Lintman.ee
Laste vannituba. Pilt: dcarch.com
6. Lapsesõbralikus vannitoas on asjad lapsele kättesaadavad
Organiseeri vannituba nii, et laps ulatub temale vajalike asjadeni. Vaata, et seep oleks käeulatuses ning rätik ei oleks liiga kõrgel nagis. Kui on tegemist väikeste lastega, siis kindlustage, et nende kätte ei satuks ravimeid, vannitoas leiduvad teravaid esemeid ning kemikaale. Paigaldage ohtlikud esemed ning tualett-tarbed kõrgemale või teistesse ruumidesse.
7. Lapsesõbralik vannituba vajab vanni
Lapsed armastavad mängida. Tehke ka pesemisest mäng ning võimalusel soetage vann, kus laps saab kauem mõnuleda. Ka väikelapsi on vannis mugavam pesta kui kitsas dušinurgas. Kõike seda saab teha ka dušinurgas, ent vanni omades on lapsel rohkem ruumi ning säästate ka oma aega ning närve, mille kulutaksite kitsas dušinurgas plastik vanniga jändamisele. Samuti on vanni lihtsam hiljem puhastada kui dušinurka. Vannide kohta saab lisaks lugeda siit.
Vann Stilla. Lintman.ee
Vann Grand. Lintman.ee
8. Mõelge materjalide peale
Lapsed võivad olla korratud ning neile meeldib mängida. Vannituba planeerides veenduge, et pinnad oleks kergesti puhastavatavad, plekikindlad ning vastupidavad. Arvestage, et lapsed võivad ajada maha palju vett ning valamu ääres olevale pinnale. Eelistage kvaliteetseid materjale, mis on niiskusele vastupidavad. Lugege vannitoamööbli kohta siit ning vannitoa materjalide kohta siit.
Valamukapp Shape 600+300. Lintman.ee
Valamukapp Life 700. Lintman.ee
Sahtli valgustus Edge. Lintman.ee
Puutefunktsiooniga valgustusega peegel. Lintman.ee
9. Mõelge valgustusele
See võib esialgu tunduta mõttetu detail, et õige valgustus on oluline nii teile kui ka lastele. Tihti peal kipuvad vannitoad olema ilma aknata ning õige valgustus säästab silmi ning muudab igapäeva toimingud mugavamaks. Samuti mõelge, et lapsel oleks valgusteid mugav ning ohutu kasutada. Võimalusel paigaldage liikumisanduriga valgusti, et tagada lapse ohutus öösel vannituppa minnes. Valgustuse kohta saab lisaks lugeda siit.
10. WC-poti lisaiste
Kui lapsed on veel väikesed võib wc-potile vaja minna lisaistet. Lastele mõeldud WC-poti istelauad on vajalikud lastele juba pärast 3. eluaastat, kuna lihtsustavad potiga harjutamist ja suurendavad lapse iseseisvust.
Autor: Urve Pannas