Avatud: E-N: 9-17:00; R: 9-15:00
KVALITEETSED TOOTED, PERSONAALNE TEENINDUS, MÕISTLIKUD HINNAD, KIIRE TARNE!

Olen naine. Kas mina võiksin plaatida oma uue kodu duširuumi?

Vannitoa plaatimine © Sussie Bell

© Sussie Bell

Olen naine. Mul on kaks tervet kätt kahe komplekti sõrmedega. Kas duširuumi plaatimine võiks olla mulle jõukohane?

Mõned aastad tagasi nägin pealt, kuidas tuttav mu ema juures duširuumi ise plaatis nööritehnikaga. Mulle tundus see põnev ja jõukohane töö ning võtsin kodus ka oma duširuumi plaatimise ise ette. Jagan siin mälu järgi oma kogemust ja mõningaid nippe.

Kõigepealt mõõtsin ruumi laiused ja kõrguse. Tegin plaatimisjoonise valitud plaatidele, arvutasin plaadikulu ja ostsin plaadid. Alguses ostsin ristid, sest nööriga pidid plaatima profid, aga ka nende ristidega oli paras nikerdamine. Läksin uuesti poodi ja ostsin peenema nööri. Vot sellega käis töö kiirelt ja ladusalt.

Kuidas dušinurga plaatimisega alustada?

Algatuseks peavad olema nurgad teibitud ja seinad põrandad veekindlaks töödeldud. Seda „kitti“ sain ehitusmaterjalide poest ja sellega töö oli mõnus mökerdamine, nüüd võiks korraldada ruumis ka uputuse.

Mõõtsin välja alumise plaadi kõrguse maast ja paigaldasin paari kruviga ühe kõrgusliistu, sobib nt karkassi liist, kasutasin mõistagi ka loodi.  Plaatimist alustatakse teisest plaadireast, kandes liistust ülespoole segulabidaga segu.  Tõmbasin kammiga üle, et eemalda üleliigne segu, et plaat liimuks ühtlaselt. Seejärel ladusin plaadid järjest ritta võrdsete vertikaal vahedega, vajutasin kinni ja katsusin käega silitades, et plaadi servad oleksid tasa. Vajadusel tõmbasin plaadi nurgast nt tagasi ja sättisin teisega tasa. Ülaserva asetasin nööri ja ladusin järgmise rea plaate, korrates esimese rea toiminguid, eriti olulised on ühtlased nurgad. Kontrollida võib ka loodiga või mõne muu sirge liistuga, aga käsi on kõige tundlikum. Aegajalt ka kontrollisin loodiga rea kõrguse tasakaalu.

Kui 4-5 rida on tehtud, siis võib altpoolt nööri ära tõmmata.

Mina alustasin plaatimist harjutamise mõttes sirgest seinast ja lõikama pean plaate alles viimases reas. Mõõtsin laeni kõrguse ja lõikasin parajad plaadid. Lõikamiseks kasutasin tavalist lõikurit. Õnneks sattus olema ka hästilõigatav plaat.

Kui viimane rida sai plaaditud, eemaldasin alt kõrgusliistu ja paigaldasin alumise rea.  Kuna põrandal on kalle, siis pidin ka alumisi plaate osaliselt lõikama.

Järgmisele seinale asetasin kõrgusliistu samale kõrgusele, kus enne ja töö algab otsast. Selles seinas oli vaja ka plaadil lõigata nurk sisse. Seda tegin ketaslõikuriga ja KINDLASTI TAGUMISELT POOLELT. Nii ei jää esipinnale näha lõike ristumiskohta ja kilde ei viska välja.

Välisnurkadesse paigaldasin plastikliistu, aga täna teeks teisiti- lõikaks vesilõikuriga 45’ servad ja paneks plaadid nurgas servapidi kokku. Nii jääks ilus ja korrektne ja mulle meeldiks rohkem.

Mäletan, et töö lausa lendas. Muidugi, mis viga on uut gyprocit plaatida, aga ka vana ebaühtlase seina saab liimida gyprociga siledaks, et plaat jääks ühtlane.

Nüüd tuli vuukima hakata.

NB! Tee natuke vuugisegu valmis ja katseta plaaditüki peal, kuidas vuugisegu kuivades käitub ja kui kiiresti pead selle plaadilt maha pesema. Muidu võid ootamatult rikkuda kogu tehtud töö.

Ostsin poest prooviks kaks erinevat vuugilabidat ja minu lemmikuks sai kummiga labidas. Kandsin labidaga segu plaatidele ja tõmbasin diagonaalselt üle vuukide ning õrnalt kloppivate liigutustega suunasin segu vuukidesse. Sain ka hea soovituse, tõmmata tahenenud vuugid kaabli tükiga üle ning tulemus jäi super ilus. Kuivanud vuugid pesin nuustikuga puhtaks ja valmis ta oligi.

Vuukides kasutasin kallimat, kvaliteetset segu, mis ka aastaid hiljem näeb väga värske ja valge välja ning on kerge puhastada.

See plaatimise töö meeldis mulle nii väga, et plaatisin ka kõik vajalikud põrandad kodus ise. Kriitikud on vaadanud, silitanud ja kiitnud.

Olen naine. Mul on kaks tervet kätt kahe komplekti sõrmedega. Ja ma sain selle tööga hakkama!

Jõudu tööle!

Kersti Simon
Lintman OÜ disainer

 

LOE KA: nippe kuidas ise teha edukalt vannitoa remont

Veel inspiratsiooni ning praktilisi nõuandeid leiad siit!

LINTMAN VANNITOABLOGI: