Avatud: E-N: 9-17:00; R: 9-15:00
KVALITEETSED TOOTED, PERSONAALNE TEENINDUS, MÕISTLIKUD HINNAD, KIIRE TARNE!

Vannitoa sisekujundus: 10 korduma kippuvat küsimust

Vannitoa sisekujundus toob kaasa hunniku küsimusi, olgu sa algaja või juba natuke kogenum. Abistame kliente oma salongis igapäevaselt vannitoa kujundamisel ja planeerimisel ning nii on aja jooksul kujunenud küsimused, mida ikka ja jälle küsitakse. Soovitame enne ehitustööde alustamist võta aega oma vajaduste hindamiseks, tõhusa ruumi paigutuse koostamiseks ja eelarve tegemiseks. Mõtle oma ja perekonna vajaduste peale ja võimaluste peale. Selleks, et neid lihtsamini hinnata olemegi kokku kogunud kümme küsimust, millele võiksid enne renoveerimise algust suuta vastata.

1. Millega katta vannitoa seinad?

Traditsiooniliselt on vannitoad pea täismahus plaaditud ja ka praegu ei ole see trend kuhugile kadunud. Keraamiliste plaatide valik on tänapäeval nii suur, et igaüks leiab kindlasti midagi sobivat. Plaatide kõrval võiks muidugi kaaluda ka muid variante – näiteks tapeetimine ja värvimine, mis on viimasel ajal kujunemas järjest suuremaks sisekujundus-trendiks. See võib kõlada esialgu kui midagi mittepüsivat ja raskesti hooldatavat, aga tehes värvimis- ja tapeetimistöid õigesti, on tulemus püsiv. Küsige nõu poodides töötavatelt spetsialistidelt. Kui soovid silmapaistvat tulemust, siis katseta ruumi osalist plaatimist (näiteks plaadi vaid märgalad). Selline lahendus jätab hubasema ja õhulisema mulje.

2. Kas valida vann või dušš?

Hästi valitud vann on kui omaette sisekujundus element. Siin tuleb aga siiski kõige esimesena hinnata, kui palju on vannitoas ruumi ning vastavalt sellele langetada otsus, kas duši või vanni kasuks. Vann on suurepärane võimalus igapäevaelust lõõgastuda, aga kui ruumi on vähe, siis võib ka dušinurk pakkuda samaväärset kogemust. Vannid on suurepärased ka lastega peredele, andes võimaluse võsukesi lihtsamini vannitada. Dušinurgad on aga jällegi säästlikumad ning valides massaažifunktsiooniga duši, saate samuti nautida suurepärast lõõgastust. Vannide valik on pikkuses, funktsioonides ja materjalides niivõrd lai, et nende kohta oleme kirjutanud eraldi artikli. Ja ka dušinurkade kohta leiad rohkem informatsiooni sellest artiklist.

3. Kas valida valamu või valamu koos kapiga?

Valikuid on erinevaid ning nende juures tuleks lähtuda ruumi suurusest ja perekonna vajadustest. Valamukapp võib olla pinnapealse või uputatav valamuga. Samuti leiab jalaga valamuid, millel ladustamise võimalus puudub. Viimased võivad olla retro sugemetega ning toovad vannitoa sisekujundus-stiili eripära kuid valamu koos kapiga on väga funktsionaalne ning pakub head ladustamisruumi. Et teha parim valik, siis soovitame pikemalt lugeda vannitoamööbli kohta siit ning erinevate valamute eelistest siin.

4. Kas paigaldada vannituppa rätikukuivati?

See võib esialgu tunduda viimane asi, millele mõelda, aga vaba seina olemasolul soovitame selle siiski vannituppa soetada. Siin ei ole küsimuse ainult soojades rätikutes, mis on peale duši mõnusad võtta või sisekujunduses, vaid niiskuse vähendamises vannitoas. Rätikukuivati on pesuruumis lisa soojusallikaks ning rätikud ei jää liiga kauaks märjaks ning ei hakka halvasti lõhnama. Lintmani valikust leiad erinevaid mudeleid, mis on ühendatavad nii vee kui ka elektriga.

5. Kas ventilatsioon on oluline?

On ilmselge, et vannitoad on niisked ruumid. Kui võtad kuuma duši ja peegel läheb uduseks, siis pea meeles, et see sama „udu“ katab ka kõiki seinu ja mööblit, kuigi sa seda silmaga ei pruugi näha. Enamik kohalikke ehitusnorme nõuavad vannitoas ventilatsiooni. Kui uuemates majades on ventilatsioon hästi läbimõeldud, siis vanemates majades peab seda põhjalikumalt planeerima. Küsi nõu spetsialistidelt, kuidas oma vannituba hästi ventileerida ning ära kindlasti hoia selle peale kokku. Ventilatsiooni paigaldamine on vannitoas lausa kohustuslik, vältimaks hallituse teket ning tagamaks ruumi pikaealisust.

vannituba sisekujundus kreaamilised plaadid

Pilt homiku.com – Osaliselt plaaditud vannituba.

Sisekujundus - vann või dušš

Pilt pinterect.com – Vannituba duši ja vanniga.

6. Kuidas valida tualettpotti?

WC-poti valimine ei ole mitte ainult välimuse küsimus vaid praktiline sisekujundus peab silmas ka funktsionaalsust. Kahjuks ei ole need aga nagu autod, mille saab test sõidule viia. Valimisel soovitame meeles pidada kahte aspekti – esiteks on oluline pöörata tähelepanu veetarbimisele ja teiseks hooldamise lihtsusele. Kahesüsteemsed potid ei säästa mitte ainult vett, vaid hoiavad kokku ka raha. Teisalt, põrandale toetuva WC-potiga tualettruumi on keerukam koristada, sest see lahendus võimaldab mustusel varjatult kogunema hakata. Seinale kinnitatava poti puhul on aga põrandat selle all ja ümbruses tunruvalt lihtsam puhastada ning ka mustust ei ole kuhugi peidetud õnarusse kogunemas.

sisekujundus väike vannituba

Pilt – homesthetics.net. Heledad värvid, peegel ning klaas muudab väikese vannitoa näiliselt suuremaks.

7.  Kuidas muuta väike vannituba näiliselt suuremaks? Eksperdi sisekujundus-nipp!

Korterites on tavaliselt ruumi vähem ning vannitoad selle arvelt ka väiksemad. Kuid siin tulevad appi disainerite sisekujundus nipid! Suurte peeglite ja õigete kappide lisamine aitab muuta ruumi õhulisemaks. Samuti õigete värvide (heledamad värvid muudavad ruumi valgusküllasemaks) ning suuremate keraamiliste plaatide paigaldamine võib jätta ruumist suurema mulje, sest suuremad plaadid ja vähem vuugivahesid ei liigenda seina liialt ära. Läikivad ning klaasist pinnad, mis lasevad valgusel ruumi levida või peegelduda, aitavad ruumi tuua lisa valgust.
Proovi paigaldada lisatarvikuid (sh. käterätikuivati, riidekonksud, klaasriiulid, kapid ja peeglid) läbimõeldud kõrgusele. Üldreegilne töötavad seinale kinnituv mööbel ja tualettpott kompaktsetes ruumides paremini. Lisaks loob eraldiseisev vann illusiooni suuremast ruumist. Kui jääd siin hätta või soovid sisekujundaja nõu, siis registreeri disaineri nõustamisele. Teeme koos 3D disaini sinu tulevasest vannitoast ning visualiseerime sobivad lahendused.

8. Kas paigaldada põrandaküte või mitte?

Kui vannitoas ei ole juba olemasolevat põrandakütet, siis tasub kindlasti kaaluda selle lisamist. Põrandaküte aitab vannitoas vähendada niiskust ning keraamilised plaadid on siiski kui kivi ning jala all tihtipeale ilma kütteta külmad. Kuigi valida on nii vesi- kui ka elektrilise põrandakütte vahel, on tüüp-vannituppa lihtsam ja mõistlikum panna just viimane. Kui vana põrand on korralik ja kõik plaadid kõvasti kinni, siis ei pea seda põrandakütte paigaldamiseks maha lõhkuma, vaid võib lihtsalt uue põranda sinna peale teha.

9. Milline valgustus vannituppa planeerida?

Juba ammu ei ole vannituba mõeldud ainult igapäevaseks kasimiseks vaid see on koht, kus lõõgastuda ning enda eest hoolitseda. Seepärast on valguse vannitoas kui sisekujundus element. Kui vannitoas on võimalik naturaalsele (päikese) valgusele, siis kasuta seda targalt ning ära kata aknaid täielikult kinni. Loomulik valgus äratab iga ruumi ellu. Vannitoa valguse planeerimisel võiks meeles pidada, et peegli juures olev valgus peab olema funktsionaalne ning sobilik ka näiteks meigi tegemiseks. Dimmerdatava LED-valgustusega peeglid, seinakappide tööpinda süvistatud LED-ribad,  valgustus kappides ja sahtlites – kõik see aitab luua õiget meeleolu ning hõlbustab igapäeva toimetusi.

10. Kas palgata vannitoa ehituseks spetsialistid?

Siin oleneb, kui suur on töömaht, kui palju sul endal on aega ning millised on sinu eelteadmised ja varasemad kogemused. Kindlasti on inimesi, kes on võimelised kõik tööd ise ära tegema, aga on ka neid, kes palkavad kõigeks spetsialistid. Kui sul on teadmisi ja oskusi, siis miks mitte oma kodu loomisel käsi külge panna! Siiski nõuavad mõned tööd spetsiaalseid teadmisi, mistõttu on oluline kasutada professionaalide abi. Näiteks peaksid elektrik, santehnik ja plaatija olema professionaalid. Kui sul ei ole erialaseid teadmisi, pole kindlasti soovitatav teha elektritöid ise. Isegi, kui need ei ole väga keerulised. Pea meeles, et see on vannituba ja halvasti ühendatud juhtmestik niiskes keskkonnas võib olla tõsiste probleemide allikaks!
Kui hakkad professionaale palkama, siis hinnapakkumist küsi aga alati mitmest firmast. Oluline on sõlmida valitud firmaga tööde teostamiseks kirjalik kokkulepe, soovitatavalt fikseeritud tasuga! Lisainfot erinevate professionaalide kohta ning soovitusi, mida palkamisel tähele panna, leiad SIIT artiklist.

Autor: Urve Pannas, Lintmani sisekujundaja

LOE VEEL LINTMANI VANNITOABLOGIST: